معیارهای انتخاب تشک

معیارهای انتخاب تشک

ما در مقالات قبل خواندیم که  بهترین تشک طبی برای دیسک کمر چیست اکنون در اینجا ما به بررسی معیارهای انتخاب تشک میپردازیم و شما را راهنمایی خواهیم کرد که چگونه تشک خوب بخرید.

 

 

خواب و تاثیر آن در زندگی و سلامت انسان

 

خواب خوب و استراحت کافی بدن درشبانه روز علاوه بر اینکه باعث می شود که حس شادابی و سرحالی داشته باشید بر سلامت روان و جسم شما هم تاثیر خواهد گذاشت و کیفیت زندگی شما رو بالاتر خواهد برد. اما یک سوال مهم و همیشگی وجود دارد که چگونه می توان یک خواب راحت و بی دردسر داشت؟ پس با ما همراه باشید با معیارهای انتخاب تشک

یکی از مهمترین عواملی که باعث خواب آسوده خواهد شد تشک  است و بدانید که معیارهای انتخاب تشک چیست ، زیرا تشک یکی از عوامل بسیار مهم در سلامت آناتومی بدن و سلامت خواب و روان شماست.

انسانها به طور میانگین  یک سوم طول عمر خود را بر روی تشک سپری می کنند پس امر بسیار مهمی است  که بهترین کیفیت ها را انتخاب کنید تا خوابی آسوده و استراحتی مناسب داشته باشید ، در خیلی از مواقع هنگام بیدار شدن از خواب دوچار کوفتگی بدن و درد در ناحیه گردن و کمر احساس میکنیم که اغلب مربوط میشود به تشکی که بر روی آن خوابیده ایم .

موقع خرید تشک باید تحقیق کرد و معیارهای درست را در انتخاب به کار برد.

البته، همه مشکلات خواب با تشک حل نخواهد شد؛ مشکلاتی وجود دارد که تشک خوب هم نمیتواند آن را رفع نماید همانند بی خوابی، خرخر موقع خواب، وقفه های تنفسی حین خواب یا برخی دردهای عضلانی با منشا ناشناخته و غیره…
اما در عین حال باید توجه داشته باشید که ممکن است خواب نامناسب شما مثل زیاد خواب دیدن و یا نداشتن خواب عمیق، یا بیدار شدن و از خواب پریدن مکرر در طی شب، به علت تشک یا وضعیت خوابیدن نامناسب شما باشد.

 تشک های مناسب برای افراد مختلف

یک باور اشتباه وجود دارد که اغلب مردم فکر می کنند که بهترین زیر انداز برای کسانی که از کمر درد و یا دیسک رنج می برند یک لایه پتو یا تشک سفت است !
در صورتی که در پی تحقیقات و تجربیات افرادی که از کمر درد در ناحیه تحتانی رنج می برند نباید از زیرانداز یا خوشخواب خشک وسفت استفاده کنند.
زیرا تشک های سفت در برابر قوس و انحنای طبیعی ستون فقرات انعطاف پذیر نیستند و در نتیجه به ستون فقرات و ماهیچه های اطراف آن در موقع خواب فشار بیشتری وارد می شود که در طول زمان به صورت درد بروز می نماید.

به جز در موارد خاصی که به تجویز پزشک معالج، استفاده از تشک سفت توصیه گردد.

ممکن است با فرورفتگی یکسانی که در اثر وزن بدن روی تشک ایجاد می شود، در افراد حساس تشدید گردد ، اما این موضوع تشک سفت به پیشگیری از کمردرد کمک می کند، یا آن را از بین می برد، در واقع موضوعی است که از لحاظ علمی ثابت نشده است.

نکته ی مهمی که در مورد سفتی تشک وجود دارد این است که برای برخی افراد تشک های سفت نه تنها مفید نیست، بلکه ضرر هم دارد. و همه ی افراد نمی توانند از تشک سفت استفاده نمایند.

مثلا در اشخاصی که بیماری دیابت دارند تشک سفت توصیه نمیگردد و نباید از آن استفاده کنند زیرا این افراد مستعد ابتلا به زخم هایی موسوم به زخم ناشی از فشار هستند، و این زخم ها برایشان خطرناک بوده باید از واردشدن فشار زیاد و مستمر روی هر قسمت از بدن خود جلوگیری کنند.
مثلا پاشنه پا در این افراد ممکن است دچار این نوع فشار مستمر و درنتیجه زخم ناشی از فشار شود.
برخی افرادی که در بالا به آن اشاره کردیم و برای رفع مشکلاتشان، تشک های اسفنجی هوشمند ساخته شده که می تواند درست متناسب با شکل بدن فرو برود و به این ترتیب از فشار نامتناسب روی کمر جلوگیری کند و همچنین پیشگیری مینماید از زخمهایی که ممکن است در افراد دیابتی به وجود آید.

معیارهای انتخاب تشک برای افراد سالمند

و اما افراد دیگری که نباید از تشک های سفت استفاده نمایند افراد سالمند می باشند زیرا چزبی زیر پوست آنها که به عنوان محافظ در بدن کار میکند پایین است و به دلیل همین پایین بودن چربی پوست حساس و شکننده میشود و در صورتی که روی تشک سفت بخوابند فسار ناشی از آن سفتی موجب آسیب پوست و حتی زیر پوست می گردد و همچنین سالمندانی که مشکل حرکتی دارند و در موقع خوابیدن کمتر می توانند جابه جا شوند، باید کاملا متوجه این نکته باشند.
زخم بستر مشکلی است که به همین ترتیب در این افراد به وجود می آید و متاسفانه اگر پیشگیری نشود، درمان آن به سختی ممکن خواهد .

برای پیشگیری از مشکلات این افراد تشک هایی وجود دارد که علاوه بر اسفنجی بودن لرزه هایی نیز میتواند ایجاد کند که این کار باعث میشود خون در بدن و عضلات تجمع نکند که تشک مواج نام دارند.

و اما اشخاصی که مشکلات عروقی در پاهایشان همانند واریس دارند یا دچار تورم پا هستند نیز می توانند از این تشک ها استفاده نمایند .
و اما علاوه بر مواردی که به آنها اشاره نمودیم ، یکی از بهترین راههای تشخیص یک تشک مناسب آن است که آن تشک، مناسب شخص شما باشد.
یعنی در صورتی که بیماری خاصی ندارید، خودتان بهترین شخصی هستید که می توانید تشک مناسب خود را انتخاب کنید.
بنابراین دقت کنید وقبل از خرید حتما تشکی را که انتخاب می نمایید را امتحان کنید تا بتوانید درست ترین انتخاب را داشته باشید .

Rate this post
ارسال دیدگاه