دکوراسیون فصلی

دکوراسیون فصلی

اکثر مردم با گذشت زمان از یکنواختی محیط دچار کسالت و پژمردگی شده و مایلند گاهی دستی در چیدمان محل زندگی و دکوراسیون فصلی خود بُرده، حال و هوای خود و اطرافشان را تازه کنند.
اگر شما هم از این دسته افراد هستید در خواندن این مطلب با ما همراه شوید تا از تاثیرات مثبت چنین تغییراتی بیشتر آگاه شوید.

معماری ثابت، دکوراسیون متغیر!

چارچوب و سبک بنایی که در آن ساکن هستیم معمولا ثابت است و ایجاد تغییر در آن یا نشدنی است و یا زحمت و هزینه بالایی را می‌طلبد که مقرون به‌صرفه نیست. اما این مطلب نباید ما را به تحمل یکنواختی محیط سکونت‌مان محکوم کند.

چاره‌ی کار در تغییر دکوراسیون فصلی است و اگر شما هم به لحاظ ذهنی نیاز بیشتری به تنوع در خود احساس می‌کنید، این تغییرات می‌تواند در هر فصل انجام گیرد.
البته این کار در سطوح مختلف و دوره‌های زمانی متفاوتی انجام می‌گیرد.

برای مثال رنگ‌آمیزی ساختمان یا تعویض کاغذدیواری لازم نیست مرتبا تکرار شود یا کمتر پیش می‌آید که افراد مایل به تغییر پرده‌های خانه در همه فصول سال باشند.
این کارها مستلزم صرف هزینه بالا و انرژی زیادی است و معمولا خانواده‌ها به ابتکاراتی ویژه برای ایجاد تنوع رنگی در منزل دست می‌زنند. در مورد تعویض پرده‌ها نهایتا به دو فصل در سال مثلا پاییز و بهار اکتفا می‌کنند.
این کار هم لزوما به معنای تعویض متریال پرده یا دکوراسیون نیست. بلکه جابجایی آنها در فصول متمادی و استفاده مکرر هم می‌تواند انجام گیرد.
اگر این کار با آگاهی لازم و سلیقه خوب همراه باشد بی‌شک نتایج خوبی خواهد داشت.

فصل‌ها هم مثل ما از یکنواختی خسته می‌شوند!

با تغییر هر فصل‌ حال و هوای طبیعت هم عوض می‌شود و این همه در احوالات ما نیز بی‌اثر نیست.
بهار سبز و شاد کم‌کم جای خود را به تابستان گرم و پرهیجان می‌دهد. با روزهایی بلند و سرشار از انرژی که گویی پایانی ندارند. اما این داستان نیز پس از چندی به پایان می‌رسد تا در کوچه‌های رنگین پاییز و روزهایی به کوتاهی شلاق باران‌های نقره‌ای، چشمانمان، به مهمانی رنگ‌ها دعوت شوند و سرانجام، پیر رداپوش برف با زمستان به خانه‌هایمان می‌آید تا با رخساره‌ی سفیدش، سیاهی را از روزگارمان بزداید…و دیگر بار فرصتی است که او را تا بهار رنگین بدرقه کنیم.

بهترین زمان تغییر چیدمان منزل:

پایان هر فصل بهترین فرصت برای تجدید نظر در مورد دکوراسیون داخلی منزل است تا با ایجاد تغییراتی در اجزاء آن تنوعی در محیط زندگی خود پدید آوریم. یکنواختی را برهم زده و کسالت و دل‌ُمردگی حاصل از تکرار را از خود و خانواده دور کنیم و سرزنده‌تر و شاداب‌تر به استقبال فصل نو برویم.

در اینجا قصد داریم تغییر دکوراسیون فصلی را مورد بررسی قرار دهیم.

هر فصلِ سال ویژگی‌های خاص و منحصر به‌فرد خود را داراست و به همان نسبت نیز دارای فضا و تمِ مخصوص به خود است که چندان قابل قیاس با سایر فصول نیست.
جذابیت و زیبایی محیط نیز با وجود همین تفاوت‌ها شکل می‌گیرد.
الگوی طبیعت در برنامه‌ریزی و اجرای این تحولات می‌تواند راهنمای خوبی برای ما باشد. کاربرد رنگ‌های سازگار و مناسب در هر فصل از جمله این موارد است.
پس هم‌گام با طبیعت کار خود را از فصل بهار آغاز می‌کنیم:

دکوراسیون فصلی بهاره:

دکوراسیون فصلی در بهار به‌دلیل تعادل درجه‌ی حرارت و امکان استفاده بیشتر از هوای آزاد در محیط منزل بسیار دلچسب است.
با گذر از فصل سرد سال شرایط جوی مناسب‌تری برای استفاده از ملزومات سبک فراهم می‌آید که عملا دست ما را در کار چیدمان بازتر می‌کند.

در اولین قدم با گردآوری وسایل اضافه و لوازمی که صرفا کاربرد زمستانه دارند محیط را قدری خلوت‌تر می‌کنیم.

چنانچه گرمایش منزل با بخاری است و اگر هوا به‌حد کافی گرم شده آن را به مکان دیگر یا انباری منتقل می‌کنیم.

بافت‌های زینتی و مواردی از این دست نیز بخش‌هایی هستند که در این فصل کنار گذاشته می‌شوند.

با تغییر درجه‌ی هوا، پرده‌های اتاق‌ها را می‌توان متناسب با فصل نو انتخاب کرد.

اکنون می‌توان پرده‌های تیره را کنار گذاشت و با رنگ‌های روشن محیط را بهاری کرد.

بهتر است در انتخاب این رنگ‌ها از الگوی طبیعت کمک بگیریم.

سبزهای شاد و آبی فیروزه‌ای به‌علاوه زرد و مایه‌هایی از طوسی، ترکیبات زیبایی برای تغییر دکوراسیون فصلی از زمستان به بهار هستند.

انواع بالش و کوسن با رویه‌های سبک در کنار مبلمان، جلوه زیبایی به سالن نشیمن منزل می‌دهد. رنگ غالب در این بخش از چیدمان هم شاد و سبک است.

اگر پارچه مبلمان ساده و بدون طرح است این کوسن‌ها بهتر است رنگین و با نقش‌های شاد و در تناسب با پرده‌ها انتخاب شوند.

در این فصل به دلیل فراوانی گل و گیاه می‌توان از انواع طبیعی آن در چیدمان منزل بهره برد.

گلدان‌های پر گل بر روی میز و کنار پنجره‌ها و حلقه‌هایی از شکوفه‌های بهاری هم می‌تواند زینت‌بخش درب ورودی و سایر بخش‌های خانه باشد.

این حلقه‌ها اگر به درستی و با حفظ تناسب بین رنگ‌ها تهیه شوند، بسیار زیباخواهند بود و حتی پس از خشک شدن هم قابل نگهداری و استفاده هستند.

فصل بهار برای ما ایرانیان، فرا رسیدن بزرگترین عید ملی را به همراه دارد.

با الهام از این موضوع می‌توان چیدمان مناسبتی سفره هفت‌سین و ملزومات نوروز را هم به دکوراسیون فصلی منزل افزود.

البته رعایت اصول علمی دکوراسیون و حفظ ظرافت لازم در انجام این ترکیب را نباید از یاد برد.

دکوراسیون فصلی 02

چیدمان ویژه تابستان:

با رسیدن به فصل گرما، نیاز به وجود رنگ‌های سرد برای ایجاد تعادل در محیط بیشتر به‌چشم می‌خورد.
این فصل برای بهره‌مندی از جلوه‌های آب‌نما و حوضچه در دکوراسیون داخلی منزل هم فصل مناسبی است. انبوه گلهای تابستانه، ساقه‌های علفی و انواع نی‌های زینتی در گلدانهای سمبولیک جلوه خوبی به چیدمان ما می‌بخشند.
صیفی‌جات زیبای تابستانی به‌همراه میوه‌های رنگین این فصل هم تابلوی مجسم و رنگینی از طبیعت بی‌جان را در اختیار دکوراسیون فصلی شما قرار می‌دهند.

با افزایش گرمای هوا، نیاز به فضایی با حال و هوای تابستانه، خود را به رخ می‌کشد.

شدت تابش آفتاب ممکن است به رنگ مبلمان، فرش‌ها و پرده‌ها آسیب برساند. بهتر است از یک لایه پشت‌پرده متناسب با فضای موجود استفاده شود تا از تغییر رنگ و تخریب پرده‌ها جلوگیری شود و ضمنا با جلوگیری از تابش مستقیمِ آفتاب، شدت نور را قدری کاهش داده فضا را ملایم‌تر ‌نماید.
استفاده از تابلوهای نقاشی با مضمون شاد، گرم و مرتبط با فصل هم در ایجاد همبستگی میان اجزاء دکوراسیون موثر است. تابستان فصل دریا و آب‌تنی و آبشارهای خروشان است و دیدن تصاویری از این جلوه‌های طبیعی بر دیوارها می‌تواند هماهنگی خوبی با فضای موجود ایجاد کند.

به همراه پاییز رنگین

چیدمان مبلمان منزل را می‌توان با تغییر فصل تا حدودی عوض کرد به‌نحوی که از تابش ملایم اشعه خورشید بیشترین بهره را ببریم.
لایه‌های اضافه‌ی پرده‌ها را هم که در تابستان برای جلوگیری از نور شدید نصب کرده بودیم از دیوارها برمی‌داریم تا نور بهتری به اتاق‌ها برسد. روتختی و رویه‌های کوسن‌ها را هم می‌توان برای تغییر محیط عوض کرد.

بکارگیری رنگ‌های ملایم و خنثی در مبلمان کاربردی، به آرامش محیط در میان این غوغای رنگی کمک بزرگی می‌کند.

در عین حال بر روی این مبلمان ملایم وجود کوسن‌های رنگی چشمگیرتر بوده و به منزله تضادی رنگین، تعادل در دکوراسیون فصلی را ایجاد می‌نماید.

دکوراسیون فصلی پاییزی و داستان مدرسه‌ی بچه‌ها!

اگر فرزند دبستانی در خانه دارید در چیدمان خاص این فصل حتما به دکوراسیون اتاق او توجه ویژه داشته باشید.
نحوه قرار گرفتن میز مطالعه و دسترسی آسان به وسایل تحصیلی نکته مهم و کاربردی در این دکوراسیون است.
بعد از آن می‌توان به آرایش و چیدمان سایر اجزاء پرداخت به‌خصوص اگر بناست کودک شما برای نخستین بار به مدرسه برود، ایجاد فضایی فرح‌بخش و شاد در این زمینه از اهمیت بالاتری برخوردار است.
بسیار مهم است که این کار بدون حذف اسباب‌بازی‌های کودک از اتاق صورت گیرد تا در ذهن کودکانه‌ی او شروع سال تحصیلی با محرومیت از این اشیاء دوست‌داشتنی گره نخورد.
بی‌شک با یک چیدمان هوشمندانه می‌توان این عناصر را کنار هم و بدون ایجاد تضاد در دکوراسیون فصلی پاییزانه اتاق کودک جایگزین نمود.

در این فصل ابدا با کمبود رنگ مواجه نیستیم.

پاییز آنچنان غنی از رنگ‌هاست که می‌تواند حال و هوای خانه ما را به‌کلی دگرگون کند.

رنگ‌های گرم و پرحرارت سرخ و زرد و نارنجی را می‌توان در قالب گلهای تازه‌ یا خشک شده‌ی فصلی به چیدمان خانه افزود.
به شومینه یا بخاری‌ها که کم‌کم برای روشن شدن آماده می‌شوند دقت کنید تا در محل مناسب و فاصله کافی با سایر وسایل قرار گیرند و خطری برای محیط ایجاد نکنند. فضای مجاور آنها را هم می‌توان با اشیاء طبیعی یا مصنوعی رنگین به جلوه درآورد.

کدو تنبل نارنجی رنگ، آفتابگردان و کاج‌های زیبا، سبدی از برگ‌های خشک شده یا میوه‌های خوشرنگ پاییزی… فرقی نمی‌کند، هر کدام از این آرایه‌ها ممکن است پاییز را به خانه شما بیاورند.

مهم سلیقه و نگاه شماست که با چیدمانی متناسب آنها را به محیط گرم خانه پیوند می‌دهد.

شما نیز همراه با این چیدمان رنگین روزهای زیبا و بارانی پاییز را پرسه‌زنان تا رسیدن به فصلی دیگر طی می‌کنید.

دکوراسیون فصلی 03

پیشواز زمستان با تغییر دکوراسیون فصلی:

چیدمان شب آغازین زمستان را می‌توان با دکوراسیون مناسبتی در هم آمیخت و با آرایشی یلدایی، رنگین و زیبا کرد.
میوه‌های خوش آب ‌و رنگ پاییزی هنوز هم در دسترس هستند و میز زمستانی ما را با انارهای جلوه‌گر و خرمالوهای خوشرنگ مزین می‌کنند.
گرمای شومینه‌ و بخاری هم فضا را زیبا و محیط را دلچسب‌تر کرده است. سرانجام زمستان با شکوه و یکدست مانند صفحه سفید نقاشی در کنار شماست تا نقش دلخواهتان را بر آن ترسیم کنید.
این فصل با زمینه‌ی رنگ‌های خنثی، امکان استفاده از هر دو گروه رنگی سرد و گرم را در اختیار شما قرار داده است. پس در چیدمان دکوراسیون فصلی آن از آزادی عمل خوبی برخوردارید.

پرده‌ها و مبلمان مناسب را می‌توان از هر یک از این دو گروه برگزید بدون آنکه هارمونی و تعادل فضا بر هم بخورد.

آبی و سفید از رنگ‌های پیشنهادی برای استفاده در دکوراسیون فصلی زمستانه هستند که به طراوت و پاکیزگی نمای داخلی منزل، کمک شایانی می‌کنند.
استفاده از تکه‌های رنگین گلدوزی شده و بافت، شال‌ها و حتی سبدهای مملو از کاموای رنگین هم در زمستان بسیار دلپذیر و خوش‌نماست و به فضای دکوراسیون خانه شما حال و هوای خوبی می‌بخشد.
آویختن عروسک‌های کاموایی دستبافت کوچک و بزرگ در اتاق کودکان از دیگر جلوه‌های زیبای دکوراسیون زمستانی است.

گلدان‌های کوچک آپارتمانی در سرما نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

می‌توانید برای آنها جای مناسبی پشت پنجره‌ی آشپزخانه در نظر بگیرید تا از تابش نور آفتاب استفاده کنند.
انتخاب رنگ مناسبِ گلدان‌ها نشان از سلیقه خوب شما دارد. با رسیدن به ماه آخر زمستان و نزدیک شدن به نوروز ، بار دیگر به ایده‌های جدید برای چیدمان بهاری فکر خواهید کرد.
در زمینه دکوراسیون داخلی منزل، مطالب دیگری نیز برای شما تهیه کرده‌ایم. آنها را با عناوین زیر در صفحه گرم و نرم بیابید:

* ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل
* انتخاب صحیح دکوراسیون منزل
* دکوراسیون منزل ساده و شیک

Rate this post
ارسال دیدگاه