خرید آباژور

خرید آباژور

خرید آباژور برای کسانی که به دکوراسیون منزل و یا سایر محیطهای خود اهمیت می‌دهند جزو اولویت ها بوده و نیازی به گفتن نیست که استفاده از این وسیله تا چه میزان در فضای منزل، محل کار و هر مکان دیگری تاثیرگذار است.
در عین حال باید توجه کرد که انواع مختلف آباژور با طرح و رنگ مختلف تولید و عرضه شده که هر کدام مصارف مخصوص خود را دارد و یا ممکن است با چیدمان خاصی کارآیی داشته باشد. حال برای این که بدانیم هر آباژور برای چه نوع دکوراسیون و محیطی بیشتر کاربرد دارد باید نکاتی در این زمینه را همیشه و به ویژه در زمان انتخاب این وسیله زیبا و پرکاربرد مد نظر داشته باشیم که در زیر به بررسی مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

نوع تابش نور

شاید اصلی ترین وظیفه آباژور نورپردازی پیرامون خود باشد که خواه کم و یا زیاد این امر جزو لاینفک این وسیله به شمار می‌آید. به همین دلیل در زمان انتخاب باید به نوع تابش، سایه بان (شید) و لامپ آباژور دقت کرده و آن را با توجه به شرایط محیطی که قرار است آباژور استفاده گردد انتخاب نمود.
به عنوان مثال پایه‌های گرد با شید گرد و کروی کارآیی بیشتری دارند و به همین ترتیب انواع زاویه دار نیز با یکدیگر.

در این زمینه رجوع کنید به نوشتار : انتخاب مدل آباژور

ناگفته نماند که برخی استثنائات نیز وجود دارد مثلا لامپ های شمعی که ترکیبی از شکل کروی و زاویه دار هستند نورپردازی خاصی را ارائه خواهند داد که این امر در هر آباژور بسته به شید، پایه، رنگ و دیگر موارد می‌تواند متفاوت عمل کند. این امر تا حد زیادی ممکن است قوانین بالا را زیر پا گذاشته و ترکیب های تازه و متنوع زیادی نیز تولید نماید، به عنوان مثال استفاده از پایه گرد به همراه شید زاویه دار، مخروطی و … در رنگ‌های مختلف.

خرید آباژور 2

خرید آباژور بر اساس نسبت شید و پایه

پس از انتخاب مدل متناسب با محیط مورد نظر، باید متر را به دست گرفته و محاسباتی نیز انجام دهید، اما چه چیزی و چگونه؟

ادامه مطلب را بخوانید.

نسبت سایه بان (شید) به پایه باید در حدود دو سوم (پایه) باشد. البته باید اشاره کنیم که این مقدار همیشه قطعی نیست و ممکن است تا حدودی تغییر پیدا نماید، اما فراموش نکنید که محاسبه اشتباه می‌تواند به قیمت عدم تناسب محیط و زاویه تابش نور از آباژور تمام شده و انتظار شما را برآورده نسازد !!!
برای نمونه اگر شید به حدی کوتاه انتخاب شود که لامپ آباژور نسبت به محیط قرار داده شده از زیر آن (شید) بیرون بزند، قطعا منظره چشم نوازی ایجاد نخواهد شد.

(فرض کنید یک آباژور با شید کوتاه را در یک مکان نسبتا مرتفع قرار داده اید و به دلیل کوتاه بودن شید، لامپ آن برای افراد به دلیل زاویه دید از پایین قابل مشاهده و به قول معروف توی چشم بزند !!!)

برای به دست آمدن میزان دقیق عرض سایه بان بهتر است ارتفاع پایه لامپ را اندازه گرفته و آن را در عدد دو ضرب نمایید.
توجه کنید که باز ترین و وسیع ترین بخش سایه بان باید دست کم نیم اینچ بیشتر از وسیع ترین بخش پایه در هر طرف منظور گردد.

نکته:

در هنگام محاسبه دامنه شید، محل قرار گرفتن آباژور را نیز مد نظر داشته باشید، به عنوان مثال در اتاق خواب ( به ویژه فضاهای کوچک) و یا سالن و راهروها بهتر است شید باریک تر باشد تا از برخورد احتمالی آن با دست و افتادن و ایجاد خسارات احتمالی جلوگیری شود.

خرید آباژور 3

خرید آباژور بر اساس مواد سازنده

این امر بستگی به انتظار شما از آباژور دارد، برای نمونه شیدهای نیمه شفاف ساخته شده از پارچه خالص، کاغذ و یا دیگر مواد مشابه می‌توانند گزینه مناسبی جهت مطالعه و یا اضافه کردن نور محیطی ملایم به اتاق باشند.
از طرفی شیدهای تیره ساخته شده از ابریشم، پوست ضخیم و یا لمینت نور را به طور مستقیم از بالا و یا پایین خود منتشر خواهند نمود و از این رو برای جلوه دادن به اشیاء و وسایل دلخواه بسیار پر کاربرد هستند.

شیدهای صاف، چین دار و …

حال که صحبت به اینجا رسید، کمی به بحث مد و دکوراسیون روز بپردازیم که می‌تواند هر شکل و طرحی را در بر بگیرد.
شیدهای صاف معمولا فضایی سرد، لطیف و امروزی را ارائه می‌دهند و این در حالی است که انواع چین دار دارای زاویه بوده، بیشتر حالتی سنتی دارند و متمایل به ست شدن با انواع عتیقه جات هستند. همچنین نقش و نگار این دسته شامل گلدوزی، نقاشی و … است و این قابلیت را دارند که آباژور را از یک ابزار صرفا روشنایی دهنده به یک وسیله تزئینی و خیره کننده تبدیل نمایند !!!

ده نکته مختصر جهت خرید آباژور

1. پایه‌های گرد بهتر است با انواع سایه بان گرد و یا شش ضلعی ترکیب گردند.
2. این امر در مورد انواع زاویه دار مکعب و … نیز صدق می‌نماید.
3. اگر در انتخاب شکل آباژور مردد شدید، انواع امپراتوری آن بهترین گزینه هستند.
4. ارتفاع شید (سایه بان) باید حدود دو سوم ارتفاع پایه آباژور باشد.
5. شعاع شید باید دو برابر عرض پایه در نظر گرفته شود.
6. شیدهای چین دار برای دکوراسیون سنتی بهترین گزینه به شمار می‌آیند.
7. شیدهای صاف به سمت دکوراسیون امروزی تمایل دارند.
8. پایه لامپ و سایر لوازم اضافی متعلق به آن باید در زیر شید پنهان گردند.
9. در صورت تمایل به هنگام خرید و تهیه آباژور، لامپ را هم متناسب با آن انتخاب نمایید.
10. ترکیب انواع شید، لامپ و پایه در رنگ و اشکال مختلف می‌تواند به ایجاد مدل‌های امروزی منجر شود.

جدیدترین مقالات : ظروف ایکیا، زیبا، ساده، کاربردی

 

 

 

 

Rate this post
ارسال دیدگاه