تشک نوزاد

تشک نوزاد

تشک نوزاد یکی از اصلی ترین ملزومات پس از به دنیا آمدن او به شمار می‌رود که باید در انتخاب آن حساسیت بسیار بالایی به خرج داد.
دلیل آن‌هم بسیار روشن است و به صدمه پذیری و نرمی بیش از حد بدن نوزاد برمی‌گردد که ممکن است در اثر قرار گیری در محیط نامناسب، عوارضی را در کوتاه مدت و حتی بلند مدت برایش پدید آورد.

انتخاب تشک 

بسیاری از پدر و مادرها معتقدند که فراهم نمودن یک محیط نرم برای خواب نوزاد، سبب آسایش بیشتر او شده و فرزند را از ایجاد صدمه مصون می‌دارد.
اما واقعیت این است که دستکم از لحاظ حفاظتی، نرم بودن تشک و محل خواب نوزاد همه‌ی مساله نیست و گاها ممکن است که بر عکس آن هم صدق کند.
به عنوان نمونه حتی گزارش‌های معتبری در مورد برخی مشکلات و بیماری‌های ناشی از استفاده‌ی تشک‌های بیش از حد نرم به دست رسیده که می‌توانند خطرناک باشند و موجبات نگرانی اکثر والدین را پدید آورده‌اند.

اما به راستی میزان نرمی و یا سفتی تشک نوزاد باید چقدر باشد ؟

رابطه‌ی تشک نوزاد با فیزیولوژی بدن او

بدن فرد تازه متولد شده، نسبت به دیگران دارای سرعت رشد بالاتری می‌باشد و در عین حال از ظرافت و آسیب پذیری بیشتری نیز برخوردار است.
مساله‌ی فوق مسوولیت پدر و مادر را به عنوان سرپرست و مراقبان اصلی کودک بالاتر برده و آن‌ها را ملزم به فراهم نمودن موجبات آسایش و سلامتی بیشتر او می‌کند.
در مورد تهیه‌ی بستر مناسب نیز شما می‌توانید به عنوان والدین نوزاد پس از جستجو در میان انواع کالای خواب سرانجام بهترین گزینه را پیدا نمایید.
لازم به ذکر است که برای پیدا کردن بستر مناسب جهت نوزاد، باید با احتیاط بیشتری عمل نمود، زیرا به دلیل فیزیولوژی خاص بدنی که دارد، ممکن است هر نوع تشک و بالش برای او مناسب نباشد.

این نکته را نباید از یاد برد که بدن نوزاد مانند ما نیست تا بتواند خود را با هر شرایطی وفق دهد !!!

به عنوان مثل شاید یک تشک برای یک فرد معمولی بسیار نرم و مناسب باشد اما برای کودک شیرخوار، گزینه‌ی نامطلوبی به شمار بیاید.
البته از این نکته هم نباید غافل شد که امروزه تحقیقات ثابت کرده محیط خواب و استراحت برای افراد بزرگسال نیز دارای تفاوت‌های بنیادین است.
با توجه به نکات بالا یک پیام را می‌توان دریافت نمود و آن‌هم این است که : بسته به فیزیک بدنی وضعیت خواب و آسایش هر شخص، باید کالای خواب متناسب با او را تهیه نمود.

تشک نوزاد و میزان تحرک بر روی آن

نوزادان نسبت به افراد بزرگسال توانایی جا به جایی کمتری را در هنگام خوابیدن بر روی تشک دارند.
این ویژگی سبب شده تا معمولا در هنگام قرار گرفتن بر روی تشک، تقریبا در ‌جای خود باقی بمانند.
اما این مساله همیشه و برای همه صادق نیست و گاهی اوقات آن‌ها در حالیکه در جای خود ثابت هستند شروع به تکان و چرخش می‌نمایند که می‌تواند خطرناک باشد !!!
به عنوان مثال ممکن است گردن آن‌ها به یک طرف بیفتد و یا حتی دست و پایشان بین تشک و بدن قرار گرفته و تحت فشار باشد که این امر می‌تواند سبب ایجاد آسیب گردد.
لازم به ذکر است که مورد فوق، معمولا در زمانی اتفاق می‌افتد که تشک بیش از حد نرمی را برای فرزندتان استفاده نموده باشید.

اما دلیل آن چیست ؟

پاسخ بسیار ساده است :

تشکی که دارای نرمی و انعطاف زیاد باشد، قابلیت لرزش و تکان بیشتری نیز خواهد داشت و این ویژگی، زمینه را برای تغییر وضعیت نوزاد بر روی تشک آسان‌تر می‌نماید.
با توجه به موارد فوق بهتر است تا به هنگام خرید تشک نوزاد، انواعی که دارای میزان متوسط و متناسبی از نرمی – سفتی هستند را انتخاب نمایید.
همچنین بهتر است لبه‌های تشک نوزاد تا حد امکان دارای محافظ و حالتی دیواره مانند باشد.

میزان سفتی تشک نوزاد

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای امتحان میزان سفتی مطلوب تشک نوزاد، فشار دادن آن در مرکز و لبه‌ها است.
یک تشک مناسب، پس از اعمال این نوع فشار سریع به حالت اولیه‌ی خود برگشته و به هیچ عنوان نباید شکل خود را در اثر این کنش از دست بدهد.
به عبارتی شما در حین انجام این کار، باید مقاومت تشک را در برابر فشاری که به آن وارد می‌نمایید به راحتی احساس کنید.
اگر تشکی که در حال بررسی آن هستید تا این میزان دارای سفتی بود، مطمئن باشید یکی از بهترین و راحت‌ترین تشک‌ها برای نوزادتان پیدا شده است.

تشک نوزاد

با وجود تمامی مواردی که در بالا گفته شد باید اذعان نماییم که ممکن است بنابر مواردی خاص مانند ساختار بدن نوزاد و یا مسایل طبی و سلامتی خاص، نیاز به استفاده از تشک با درجه‌ی نرمی یا سفتی متفاوتی باشد که این کار را باید با بررسی کامل انجام داد.

همچنین برای دانستن مطالب بیشتر در این مورد مقاله‌ی “راهنمای خرید تشک نوزاد” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
ناگفته نماند که شما می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان سایت گرم و نرم نیز سوالات خود را در این زمینه مطرح نموده و از آن‌ها مشورت و راهنمایی بخواهید.
لازم به ذکر است که این سایت با اولویت آگاهی بخشی در زمینه‌ی سلامت و آسایش خواب، اقدام به انتشار مقالات کاربردی متعددی در این حوزه نموده است.
علاوه بر این با هدف جلب رضایت بیشتر شما عزیزان، انواع کالای خواب تولید برندهای مطرح داخلی و خارجی و تهیه شده از بهترین مواد با کیفیت در این سایت عرضه میگردند.
در پایان باید به این نکته نیز اشاره کنیم که در هنگام انتخاب محصولات فوق، علاوه بر ویژگی‌های تخصصی هرکدام، شما می‌توانید از گواهی اصالت و ضمانت آن‌ها نیز اطمینان حاصل نمایید.

Rate this post
ارسال دیدگاه