بالش لاتکس

بالش لاتکس

بالش لاتکس همان گونه که از نامش پیداست نوعی کالای خواب است. که از صمغ ملایم گیاهی گرفته شده. و علاوه بر دارا بودن خواص ضد آلرژی از مواد مضر شیمیایی نیز عاری می‌باشد.
لاتکس یا همان صمغ طبیعی از شیره نوعی درخت به دست می‌آید. که دارای ترکیباتی پایدار است.
این ماده طبیعی دارای مزایای زیادی می‌باشد. که پس از آگاهی درباره این موارد به اهمیت استفاده از این نوع بالش پی خواهید برد.

سایر مطالب: خرید تخت خواب

مزایای لاتکس چه هستند؟

در ادامه به بررسی تک تک آن‌ها می‌پردازیم اما پیش از آن باید بگوییم که علاوه بر لاتکس طبیعی، نوع مصنوعی آن نیز وجود دارد، هر چند که به اندازه الیاف ارگانیک ماندگار نیست !!!
این ماده دست ساز در مقایسه با مدل طبیعی لاتکس به طور معمول از کیفیت پایین تری برخوردار می‌باشد.
بالش‌های ساخته شده از لاتکس دست ساز معمولا از نوع طبیعی خود ارزان تر بوده و ممکن است برای برخی افراد بوی ناخوشایندی داشته باشند.
بنابراین افراد دارای حساسیت بهتر است از انواع طبیعی این بالش استفاده نمایند.

انواع بالش لاتکس

اصولا بالش‌های لاتکس به دو طریق ساخته می‌شوند:

روش اول:

که به روش دانلوپ معروف است شامل ریختن لاتکس درون قالب پس از عملیات خلوص در سانتریفیوژ می‌باشد.
لازم به ذکر است که ساخت بالش با این روش رواج بیشتری دارد.

بالش لاتکس ۲

روش دوم:

در این روش لاتکس در چند لایه آماده شده و دارای ساختار شبکه‌ای پایدار می‌شود و باید اشاره نماییم که بالش تولیدی نسبت به روش اول نرمتر می‌باشد.

مزایای استفاده از بالش لاتکس

• حفاظت مناسب از گردن، سر و ستون مهره‌ها

هیچ چیز به اندازه استفاده از بالش نامناسب و قرار گرفتن در وضعیت نادرست به ماهیچه‌های گردن شما آسیب نمی‌رساند.
شاید بالش بیست در صد از سطح بستر شما را تشکیل بدهد اما نقش بسیار مهمی در سلامت سر، گردن و شانه‌های شما دارد.
همچنین به مانند تشک، این وسیله نیز باید به درستی با فرم طبیعی بدن شما در زمان خواب و استراحت انطباق یابد.

بالش لاتکس با در آمدن به شکل طبیعی بدن در هنگام خواب بیشترین سطح پوشش و حفاظت از بدن (سر، گردن و شانه‌ها) را ارائه نموده و خوابی آرام را برای شما رقم می‌زند.

ممکن است این نوع بالش نسبت به انواع مموری فوم و الیاف طبیعی متراکم تر و یا سبک تر باشد .اما نکته مهم درباره آن، حفظ گردن و ستون فقرات به حالت مستقیم و طبیعی است.
همچنین بالش ساخته شده از لاتکس دارای مقاومت در برابر دفرمه شدن بوده. و تا سالیان متمادی شکل خود را حفظ می‌نماید.
ناگفته نماند برخی از انواع این بالش از یک یا چند لایه متحرک جهت افزودن یا جدا کردن از بالش برخوردار هستند. تا کاربر بتواند نرمی یا سفتی دلخواه خود را جهت راحتی بیشتر تنظیم کند.

• کاهش لرزش

اصولا بالش‌های لاتکس نرم و بی سر و صدا هستند !!!
در هنگام استفاده از این نوع کالای خواب شما هیچگونه صدای جیر جیر، خش خش و … را نخواهید شنید. چه در هنگام جا به جا شدن خودتان و چه شخص دیگری در اتاق شما و یا اتاق مجاور !!!
اما یک نکته جالب دیگر هم بد نیست. بدانید که میزان پوشش این نوع بالش با تنفس آزاد و کاهش خر و پف در خواب نسبت مستقیم دارد !!!

بالش لاتکس ۳

• ماندگاری بالای بالش لاتکس

این ماده از دوام فوق العاده ای برخوردار است و به دلیل دارا بودن خواص ضد آلرژی قابلیت کاهش عوارض ناشی از گرد و غبار، آلودگی، قارچ، باکتری و دیگر موارد مضر را دارد. همچنین به مانند بسیاری از انواع بالش سنتی نیاز به فرم دادن هر از چند گاهی آن نیست.
علاوه بر این به دلیل ساختار مستحکم لاتکس، این بالش سفتی خود را نسبت به دیگر بالش‌ها بیشتر حفظ می‌کند. و به دلیل انطباق کافی با سر، شانه، گردن و عدم دفرمه شدن بالش، شما نیازی به جا به جا کردن آن در حین خواب ندارید.

شاید در نگاه اول بگویید این بالش قیمت بیشتری نسبت به سایر بالش‌ها دارد. اما در نظر داشته باشید که خرید بالش ساخته شده از لاتکس نوعی سرمایه گذاری بر روی سلامت شماست و علاوه بر این تا سالیان طولانی نیاز به خرید و تعویض بالش نخواهید داشت.

• بالشی ضد حساسیت

بالش ارگانیک و طبیعی لاتکس برای افراد دارای آلرژی گزینه مناسبی است.
در دیگر انواع بالش نیز قابلیت آنتی آلرژی با قرار دادن روکش و فیلتر جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و سایر موارد حساسیت زا وجود دارد. اما پس از مدتی باید روکش و حتی داخل بالش را تعویض و تمیز نمود، در صورتی که در انواع لاتکس نیازی به این کار نیست.
بالش ساخته شده از لاتکس دارای خواص ضد حساسیت، آنتی باکتریال و ضد میکروبی است. تا بتواند نگرانی شما را از بابت نفوذ موارد زیان بار برطرف نماید.
همچنین این نوع بالش در برابر کنه مقاوم بوده و علاوه بر این، مدل طبیعی آن برای افراد دارای پوست حساس بسیار مناسب است.

• کاهش و تسکین درد و فشار با استفاده از بالش لاتکس

به دلیل پوشش و حفاظت کافی این بالش، می‌توان از آن برای درمان درد و عارضه‌های گردن، شانه و سایر نقاط که ناشی از قرار گرفتن در وضعیت نامناسب خواب هستند، استفاده نمود.

• حفظ دمای مناسب خواب

برخی افراد در هنگام خواب از مشکل بالا رفتن دمای بدن و تعریق رنج می‌برند.
لاتکس به دلیل داشتن ساختار مشبک که نتیجه آن خنک ماندن و گردش آزاد هواست، قابلیت حفظ دمای مطلوب و جلوگیری از تعریق را دارد.
لازم به ذکر است که حتی در صورت تغییر حرارت اتاق و محیط، بالش ساخته شده. از لاتکس دما را در تمام مدت زمان خوابیدن تقریبا مطلوب و یکسان نگه خواهد داشت.

بنابراین اگر شما در مناطق گرمسیر در حال زندگی هستید. و یا سوخت و ساز و دمای بدنتان همیشه بالاست، استفاده از بالش لاتکس برایتان دلچسب و رضایت بخش خواهد بود.

اینجا ببینید:

انواع بالش

Rate this post
ارسال دیدگاه